Sunday, August 25, 2024

25. august 2024 - Kui eksperdil on võimalus mängida sunnile, siis ta ei lõika, VOL 2

 Inspireeritult Leo väljamängust, mida ma eelmises postituses kirjeldasin, sain ka ise sarnases situatsioonis väljamängu prooovida.

Jõudsime paaride MV finaalis 6NT lepingusse (olin lubanud 14-16 NT-d ja sellist jaotust, nagu mul oli). VPV natuke kügeles ja käis avakäiguks S-i.

KE95
ÄT
KET3
ÄST 

Ä73
KS6
98
KE754

Pärast avakäiku tundus situatsioon juba üsna meeldiv olevat – viis ristitihi, neli padatihi, kaks ärtut ja ruutu pilt annab 12 tihi kokku – ja kui ruutu läbi lastakse, võib tekkida E ja  Ä vastu mingi sunnilaadne situatsioon.

Võtsin käigu kätte ja käisin ruutut, ning saingi tihi. Seejärel võtsin ühe paja ja jätkasin ristidega (paljastus, et Westil oli neid olnud 4), lauast viskasin kaks ruutut – ning jätkasin uue pajaga, mille peale selgus, et hull inimene oli suutnud leiutada avakäigu paja duubelsoldatist, mis tähendab, et mul polnud 12-t tihi. Veel halvem, nüüd ma ei saanud enam lihtsalt uut ruutu vastu lauda käia, sest teisel ruutul polnud enam pidajat all.

Seega oli nüüd vaja leida lepingu võitmiseks tihi ärtus – ja selle jaoks oli olemas kaks varianti – kas lõikus Osti E vastu või sisseviskesund Westi vastu, kes peab hoidma Ä ja ärtu pidurit (ma ei pidanud Osti võimeliseks ruutut tempos peetama). Arusaadavalt valisin viimase variandi (sest S6-st 6NT vastu avakäigu tegemine viitas, et inimene ei tahtnud midagi muud käia) – ja kuna selgus, et Ä suhtes oli mul küll õigus, aga E oli teises käes ning Westile jäi kätte veel ruutu võtja, olingi suhteliselt varre lepingu taha käinud. Loomulikult ainsana saalis, kõik ülejäänud olid selle realiseerida suutnud, üks isegi ületihiga.

(NB hiljem hakkasin mõtlema, et nähes ÄS ja S, ning lauas 19pp minu 14-16 NT vastas, oli ruutu läbilaskmine vastaselt – mis lõpuks väga hästi toimis – üsna mõttetu liigutus, kuna partneril „ei saa“ ärtus ega ristis kõrgemat pilti olla ja siis on mul juba 12 tihi varrest lugeda. Aga noh, pilk tabloole ütles, et tal oli õigus...).

Friday, August 9, 2024

9. august 2024 - kui eksperdil on võimalik mängida sunnile, ega ta siis ju ei lõika!

Võsu teisel GP-paarikal näitas Luks järjekordselt, et slämmide väljamängimine on tema tugev külg.
Jõudsime pärast ühepoolset pakkumist ilusasse 6 lepingusse:

ÄET65
Ä543
Ä3
T6

K3
KET87
T
ÄE972

Avakäiguks tuli K, Leo võttis selle ässaga lauda ja jätkas väikese ärtuga, millele Ostilt visatud ruutu paljastas tõsiasja, et trumbis on kaduja.

Hoolimata sellest ei ole leping veel lootusetu, pealtnäha piisab lihtsalt ristilõikest – aga Leo tuvastas, et aega on selle kiire asjaga ja mängis kõigepealt K – pada, ning kui sellele Westilt tuli Sx, mis tähendab, et mast laheneb viie tihiga, tekkis hoopis uus variant lepingu võitmiseks: elminatsiooni ning sisseviskesunni abiga, kui K on hoopis Westil!

Leo elimineeris löögiga laua ruutu ja võttis kaks trumpi, lõpetades lauas, ning hakkas padategijaid mängima. West ühtegi neist lüüa ei saa, sest siis ta jääb sisseviskesse, seega pidi temagi leidma kolm äraviset – ning Leo kaardistas, kui mureliku näoga ta neid tehes on. Kuna West tundus olevat piisavalt murelik, eriti viimast äraviset tehes, järgnes pärast padade äravõtmist 11. tihil lauast trump, mis viskas ta sisse – ning eelviimasel tihil käiski ta ristit oma kuninga alt kahvlisse, täpne mäng!




Tuesday, July 23, 2024

24. juuli 2024 - Mõnikord võiks ju signaaliga valetadagi

Kui eelmine jagu oli selline, kus partneri signaali tasus usaldada, siis siin jaos Iirimaa vastu oleks olnud mõistlikum partnerile signaaliga valetada

Mul oli kolmandal käel odavas kalli vastu järgmine leht:
KS3
ÄK5
KE876
52

Leo avas 2, lubades 5+kallist, 4+odavat, selles tsoonis üsna destruktiivne. Võimalik, et parim pakkumine oleks 3 (kutse geimi toega mõlemale kallismastile), aga otsustasin seda jagu rahulikult veeretada ja pakkusin 2 PVP. Luks parandas 2, vastaselt tuli nüüd 3. Võitlesin rahulikult 3-ga ja nüüd VPV üllatas mind 5 pakkumisega! Seda loomulikult kontreerisin ja käisin K, avanes järgmine pilt:

Ä
T76
ÄT52
T9863

             KS3
            ÄK5
            KE876
            52

Lauast väike, Leolt 4 ja väljamängijalt 3. Siin kohal viskame pikkust „otse“ – suur-väike = paarisarv.

Edasi veetsin natuke aega jaotust kokku pannes. Ruutu on kindlasti 5440 – ja ilmselt Leol on 5-3-4-1 jaotus. Kuigi 4 võib olla 4-3 duublist, räägib selle kahjuks kaks asja: esiteks oleks väljamängijal sel juhul ärtus ESxxx ja isegi parema risti korral võiks ta pakkuda ka ärtut oma 5-5ga (Ex või Sx-ga annab pikkuse pildiga); teiseks siis jääks Leole 6-2-4-1 ja arvestades ta ruutu kvaliteeti, avaks ta 2, mitte 2.

Seega jõudsin selleni, et väljamängijal pole ruutu ässale kasulikku äraviset – ja kui Leol juhtub olema E, siis pole meil ärtutihidega ka kuhugi kiiret. Küll aga ma ei tohi tõmmata ära teist kõrget ärtut, kui Leol juhtub olema S94, sest see annaks väljamängijale E tihi. 

Olles selle mõttetööga hakkama saanud, panin teisel tihil lauale mingi odavmasti kaardi ning edasine käiski umbes sellist rada pidi, et väljamängija lõi mingeid asju laiali, E oli Leol ning lõpuks saime kolm ärtut. Minu pettumuseks ei olnud tal küll S94, vaid ES4, nii et ka lihtsa inimese moodi kaitsemine oleks olnud piisavalt hea.

Ahjaa, pikkussignaali kohta: kuna Leol on ESx, saab ta endale lubada avakäigul E viskamist, et partnerile asjad lihtsaks ja selgeks teha. Ükskõik, kas ma paigutan talle teise, kolmanda või neljanda ärtu, garanteerib see, et ma jätkan ässa ja kolmanda ärtuga. Leo muidugi kommenteeris, et ta viskas ausa pikkussignaali, kuna ta arvas, et ma nkn jätkan uue ärtuga, sest mis mul ikka muud teha?

Sunday, July 21, 2024

21. juuli 2024 - mida välja lugeda partneri signaalist?

 Poola vastu jätsin kasutamata võimaluse osamängudelta teenimiseks.

 ÄKE97
T2
84
KT76

Meie odavas, vastane kallis, mina esimene käsi.

Avasin 1, Leolt 2 ja PPV pakkus 3. Lükkasin sinna võitleva 3 peale ning kaks passi jooksid PPV-ni, kes võitles veel kontraga, VPV 4♦ lõpetas pakkumise.

 


Alustasin K-ga ja jätkasin E-ga. Lauast tulid teadagi 8 ja 6, Leolt T ja 3, Ostilt 4 ja S?

Mida käid?

 

Viskasin selle jaotuse üles ka U21 koondise taustajõududega, noortega jagamiseks. Üldine konsensus oli, et tuleks jätkata trumbiga – no ja seda tegin ka mina.

Tegelik tõde oli palju lihtsam – tuli partnerile padalöök anda! Ma kahjuks ei suutnud kastist välja mõelda, aga tegelikult oli mul selleks vajalik teave leitav, sest

A) Me viskame neljasest üldjuhul pikkust teine-neljas
B) Antud juhul pole Leol mingit reaalset põhjust midagi muud visata, eriti kuna tal 9 ka pole – ja pole ka põhjust arvata, et ta siin pikkust valesti viskaks.

Igaks juhuks mainin, et teistelt laekusid ka järgnevad mõtted

1) Pada kümme võiks olla mingi "äratuskell" - aga sel juhul kuhu? Isegi kui on ärtusse, siis mu risti nupud on piisavalt head, et ma ei karda, et ärtutihid kaotsi lähevad ja mida ta ikka siin äratab? Lisaks me ei viska äratuskellasid ja pada kümme ilmselt ei ole ka selline kaart

2) Väljamängija tegi vea, et viskas soldati, kuna andis mulle paremad šansid pada kokku panna. Sellel mõttel on jumet - aga ma arvan, et STxx-st on meie vise soldat.

Kogu jagu SIIN

Thursday, July 11, 2024

11. juuli 2024 - Fääri saarte triumf, ehk jagu, kus suure slämmi asemel kolmveerand EMi kaitses osamängu, pooled kontrata...

 EMi 19. voorus tuli ette selline jaotus:

 


Nagu näha, siis 7 leping probleeme ei valmista. 
Meie matšis jäi see jagu aga viiki hoopis mujal – mõlemas lauas käis pakkumine nii, et Süd avas 1, West pani 3 vahele ja Nord ootab senini väljavõtukontrat. Mitte et selle pealt mainimisväärselt rikkaks saaks – parima kaitsega läheb leping kaheta, aga kumbki Süd ei taibanud partnerile padalööki anda, kui Ä tihi oli saanud, sestap triivis leping üheta.

Mis aga kõige koomilisem oli, oli märkeleht

Openis oli 30st lauast 22-l leping 3, umbes pooleks kontraga ja kontrata ning enamasti üheta, lisaks veel üks 4x -2 ja kaks korda 4♦x (-1 ja -3). Kolm paari pakkusid 3NT ja üks paar jõudis viide ristisse. Ning ainuke paar, kes slämmi jõudis – ja see-eest suurde! – oli Fääri saarte esindajad, kes andsid prantslastele tunda Prantsuse Standardit. Nimelt seal avatakse 55 mustadega 1♣ - ja seega oli fäärlane ainuke kogu saalis, kes avaski 1♣ ja kui 3♥ temani jooksis, siis pakkus lihtsalt sinna 3♠ peale. Selle peale Nord enam midagi ei varitsenud, vaid pani oma järgmiseks pakkumiseks lauda 7♣!

1♣        3♥        p          p
3♠        p          7♣        p...

Naiste saal oli natuke edukam, seal pakkus geimi ära 6 paari 22-st ja lisaks said kaks paari 500 või 800 -  aga slämmi  (väiksesse) jõudis vaid üksainuke paar. Loomulikult Fääri saarte oma, kes seal küll avas 1♠

Seenioride 20st paarist pakkus geimi 3, kuid üks paar (iirlased) olid suures ja kaks paari kuues  – prantslased ning taas Fäärid!

 Segapaarides olid geimis 3 paari 22st, aga väiksesse slämmi jõudis neli (seekord Fäärid mitte, neil polnud tiimi väljas). Küll aga oli kaks tulemust ka EW liinil – ühes lauas ootab inimene väljavõtukontrat 2♥ peale ja teises võideti 3♦ kontraga.

Tuesday, July 9, 2024

9. juuli - leia tappev kaitse!

27. voorus Taaniga oli selline jagu:

 


Mõlemas lauas avas Ost tugeva 1 ja ühepoolses pakkumises jõudsid meie omad 4-sse, mis oli üsna lootusetu leping, aga taanlased pakkusid trumbitageimi.

Leo käis avakäiguks 7, võtsin kuninga ja käisin masti tagasi, ning Leo mastipikkuse varjamiseks lasi teise tihi läbi. Westi soldati võttis tihi, järgnes ärtu käe pildi alla, ruutu kuningaga lauda, uus ärtu ja nõudlus kümnele tihile.

 Esialgu olin Leo peale üsna kuri, et miks ta vastase lauda lasi ristisoldatiga – aga siis hakkasin mõtlema, et tegelikult vahet pole – kui Leo võtab risti ässa ja käib uue risti, saab väljamängija ikkagi ruutu kuningaga lauda minna, käia väikese ruutu mu ässast mööda ning ässa kukutada.

 Avades tahvlis selle jaotuse, tuvastasin aga oma üllatuseks, et seda lepingut andis ikkagi taha võtta (ja paar jagu hiljem lauas olles mõtlesin ka välja, kuidas). Eks käsitlege seda ülesandena. Vastus on all kirjas valge värviga, nii et nägemiseks tehke aktiivseks.

 

Lahendus – kolm ringi ristit, millele ma pean ära viskama Ä! Mõne muu pildiga oleks see võib-olla mõeldav, sest positsioon on küll harv, aga tuntud. Ässaga ma ei usu, et ma sellele isegi mõelda oleks suutnud kõiki kaarte nägemata.


Saturday, July 6, 2024

6. juuni 2024 - mängutehnika näpuharjutused

Prantsusmaa vastu oli mul heameel, et suutsin väljamängus pakkumisest pädevad järeldused teha, isegi kui see tõi kaasa „kõigest“ ületihi:

Pakkumine (mina Südis)

West     Nord     Ost        Süd
                             1
         2
3
         3          4         4....

 1 oli „parem odav“, kõik muu mittesundiv. Sain 2 avakäigu ja vaatasin vastu sellisele lepingule

E87
Ä74
ÄKS8
E83

 

ÄT2
KST965
7642
-

Lauast väike, Ostilt soldat ja lõin selle kinni. Kiirpilk vastase süsteemikaardile ütles, et nad käivad 3./5., see tähendab, et risti on 5-5

Kuna mul on 24pp, järeldasin sellest, et Ost, et ta piiratud jõuga häält tegi, vihjas variandile, et äkki läheks tõkkesse  - järelikult võiks tal olla lühidus. Loogiline on siis, et tal on ärtulühidus – ja mängisin teise tihisse K, kavatsusega Westist emandat lõigata. Kolmandal tihil S käies selgus, et see plaan ei tööta, West viskas 3, seega Ostil oli ärtus Exx.

Seepeale tegin järelduse, et ju tal siis on lühidus kuskil mujal – ja tõenäoliselt on see ruutu. Nüüd on mul pm kaks varianti – kas lõigata kohe kaheksaga – või teha kontrolltõmme (singel E, T või 9 on tõenäolisem kui singel 5 või 3). Tegin kontrolltõmbe ja tagant kukkus 9. Jäin truuks oma esialgsele diagnoosile, lõin risti kätte ja lõikasin ruutut kaheksaga – ja minu heameeleks Ost trumplas selle ja viskas ristiga välja.

Nüüd oli leping juba ohutu – aga ega ületihid ju annavad ka punkte. Kuna West oli ära visanud 3 (keelav), eeldasin, et KS on mõlemad Osti käes – mitte keegi EMil ei viska selles seisus ära väikest kaarti kolmesest soldatist (jagu on suht kindlalt juba paigas, Westil 3-1-4-5 ja Ostil 4-3-1-5) – seega ma ei pea hakkama mingeid imevigureid tegema. Käisin lauast paja ja mängisin 10 ning kleimisin 11 tihi, kui see oli tihi saanud.

Kogu jao käik SIIN

Thursday, July 4, 2024

4. juuli 2024 - mängi see kaart, mille kohta vastane teab, et see sinu käes on!

Bridži algtõdede hulka kuulub, et „mängi kaart, mida vastane teab sinu käes olevat!“. Viimases matšis Hispaania vastu oli kaks sellist olukorda, kus väljamängijal oli võimalus selle tõe vastu eksimist ära kasutada.

9. jaotuses jõudsime Leoga natuke optimistlikku ärtugeimi (jagu pööratud):

♠Ä874
♥843
♦E732
♣Ä4

♠3
♥KS652
♦S6
♣KST98

W         N         E          S
                        1♣        1♥
DBL     2♥        2♠        3♥
3♠        4♥        p...

nii 3 kui 3 olid lihtsalt võitlevad, aga mulle hakkas tunduma, et mu leht pakub päris häid väärtusi, et partneri võitleva 3 peale geim panna – kaks ässa, partneril on padasingel ja mul on potentsiaalne löögiväärtus ja teises aeglane pidur.

 Avakäiguks tuli pada, mille Leo võttis ässaga lauda ja jätkas ärtuga soldati alla (eest 10), saades tihi. Seejärel mängis ta kolm ringi ristit, trumbates lauda ja jätkas uue ärtuga, millele eest mängiti 9. Leo mängis kuninga ja selgus, et tagant oli Äx-ga peetanud, andes nii võimaluse lepingu võitmiseks! Kus oli uba  - ilmselt kui Nordil on ÄET9, siis Leo seda lepingut kontrata mängima ei jää – aga samas kui eest pannakse teisel ringil emand, pole Leol enam nii häid argumente asju õigesti panna.

 16. jaotuses oli sarnane teema:



Vastane pakkus ühepoolselt:

Nord        Süd

pass         1
1          2NT
3*        3NT

3 lubas siin 45+ ja passi maksi.

Alustasin 9 käiguga, mille Leo võttis ässaga ning käis S tagasi – väljamängijalt äss ja minult keelav 4.
Järgnes ruutu laua emanda alla, mille Leo kuningaga võttis ja usaldades mu signaali, jätkas 10-ga - ♣E - ♣K – väike. Jätkasin ♣S-ga (väike olnuks parem, nagu kaardid olid), ja sain ka sellega tihi. Nüüd lülitusin uude ärtusse.

Väljamängija võttis selle kuningaga kätte ja kasseeris ♠KE, millele Leo mängis väikes ja ♠9 – tehniliselt olnuks õige ♠10 (lauast viskas väikese risti ja deblokeeris ♦10). Nüüd kasseeris ta ära ärtud ja risti ässa – millega tegelikult Leo, eeldades, et väljamängija paigutab ♠T talle, pani mu show-up sundi. Samas kui ta viskab kõrge paja alla ära ♠T ja säilitab paja üheksa ning hoiab kahe viimase kaardina ♠9 ja ♦8, peab väljamängija arvama, mida teha.

Kas ta seda teinuks või oleks välja lugenud show-upi, seda me ei saagi teada, sest laua taga oli Leo esimene äravise üldse ♠9, mis tegi väljamängija ♠7 hoobilt tegema ja lõpetas kaitse koheselt.

 

Wednesday, July 3, 2024

3. juuli 2024 - keegi jättis habemenoa jaotuskarpi?

28. vooru eelviimane jaotus oli omapärane – Leol oli neljandal käel

ÄST9
ÄS743
52
54

Vastane tsoonis, meie ei ja esimene käsi passis. Mina avasin 1NT ja Vesa Fagerlund pakkus 2NT (odavad). Leo passis, ilmselt kavatsusega hiljem 3 odavat kontraga üles võtta, teine vastane pakkus 3 ja nüüd Vesa pakkus 5!

Pealtnäha tundub küll nagu „jõulud“, aga teades, et vastas on mõistlik inimene, jättis Leo selle kontreerimata, eeldades, et parimal juhul teeb ta sajast kakssada.

Selgus, et see oli hea otsus (õigemini, veel parem otsus olnuks viie kalliga tõkkesse minna): kogu jagu oli järgnev:



Tuesday, July 2, 2024

2. juuli 2024 - sinu sees on kaks hunti - ahnus ja hirm -, mõlemad on jobud

 25. voorus Türgi vastu avastasin endas (järjekordselt) võitlemas ahnuse ja hirmu:

 Mul oli neljandas käes (vastane tsoonis, meie ei) selline ilus kollektsioon:

E3
ÄS32
ÄK5
E763

 Ja minuni jooksis pakkumine

(1) - 2 - (pass) - ?

 Esialgu oli lihtne - 2, „tee midagi intelligentset, partner, prioriteedina näita pidurit“. See sai avajalt kontra (vist pidi lubama head masti) ja jälle jooksis kaks passi minuni... Kui ma teeksin 3, siis see ei kirjelda mu lehe jõudu päris adekvaatselt, vaid lubaks umbes ässa vähem.

Seega pakkusin veel 3 - „äkki partner leiab siiski pool pidurit?“ – ja lisaks peaks see ka geimi sundima. Partnerilt sain 4 vastuse – ja nüüd olin juba tõsisema dilemma ees.

Ühest küljest on meil ca 27pp (või isegi rohkem) – teisest küljest jälle tundus, et padas läheb sirgelt ära kaks tihi ning kui on vaja midagi juurde leida ärtus või ruutus, siis istub kõik taga. Mingi idee oli pakkuda 4, Leo võiks aru saada, et see on mul neljane ja vajadusel mängime 4-3 klappi, vajadusel parandab viide ristisse (ja siis kas juhtub midagi head või triivime vaikselt üheta). Aga samas – leidsin, et oleme odavas tsoonis ja tõenäosus on ikka jubedalt kaldus sinnapoole, et kolm tihi kaob. Seega passisin ja minu rõõmuks oli kogu jagu järgnev:

4 täpselt tõi meile sisse 6 IMPi – teises toas leidis türklane mingi hetk minu käest, et Ex on pidur küll ja Hendrik kasseeris sisse kuus esimest tihi.

Monday, July 1, 2024

1. juuli 2025 - autopiloodiga kaitse hädadest

21. matšis Hollandi vastu oli kõigil meil võimalik ühes jaotuses matš umbes viiki jätta, aga kaotasime 12 IMPiga. Võidu oleksin võinud kotti tuua näiteks järgmises jaotuses, kus tegin kaitses autopiloot-loogilise käigu, kuid võinuks natuke rohkem mõelda tekkinud seisule.

Jagu järgnev:

 


Nordis istunud Simon de Wijs avas tugeva 1-ga Leo pakkus Ostist 2 vahele ja vastase lõpetasid 4 lepingus Nordi käest.
Leo tegi parima avakäigu, alustades 10ga. Väljamängija võttis selle, käis ärtu vastu kuningat ja seejärel tegi vea, jätkates uue ärtuga.

Leo kasseeris oma mõlemad ärtud sisse ja viskas padaga välja – millele järgnes väike ruutu laua kümnele ja minu emandale.
Nüüd ma ei suutnud positsiooni visualiseerida ja käisin risti läbi – ja nüüd arvas väljamängija ruutu positsiooni õigesti, kukutades löögiga kuninga ja võites lepingu. Võitev lahendus olnud aga risti asemel võtta ära väljamängija viimane käesisek ja käia pada – seejärel sund Leo vastu ei tööta, kuna ka mina saan hoida ristipidurit.

Mäng bridge moviena on SIIN (pööratud, et väljamängija jääks Südi)

Kuidas seda jagu mängima „pidi“ – ma arvan, et kui K tihi sai, oleks parim kõigepealt ära võtta kaks pada. Kui Ost lööb, teeb ta seda trumbitegijaga – ja seejärel peab käima kahvlisse. Kui ta ei löö, siis pärast kolme paja võtmist trumpi käia – ja kui ruutu pildid on lahus või mõlemad Ostil, on ta taas sisse visatud.
Töötanud oleks ka pärast ärtu kuninga tihi saamist ka kohe 10 käimine, et saavutada sama lõppseis.

Sunday, June 30, 2024

30. juuni 2024 - tehnilisi nüansse pakkumisest, avakäigust, väljamängust, kaitsest ja avakäikude sisestamisest

19. vooru viimane jaotus pakkus teravaid elamusi:



Meie vastu pakkusid horvaadid nii:

1          2*
2♠        4♥*
4NT     5♥
5♠        pass

2♣ ei pruukinud olla päris naturaalne, aga sundis geimi, 4♥ oli splinter.

Saatuse irooniana oli matšis olnud varem jagu, kus ma küsisin Leolt, et miks ta duublist käis, kui tal trumbis neljane ESxx käes, et trumbitihid ju niigi. Samast loogikast lähtudes ta seekord singlit ei käinud ja pani lauale risti.
Edasi käis asi ruttu - ♣E, ♥Ä, ärtulöök, väike pada ässa alla, tagasi kuningale ja ja ristidele kolm äraviset – Leo saigi oma kaks trumbitihi, kuid mina ♦Ä paraku mitte, leping väljas.

 

Tegelikult oli Leol praegusel juhul täitsa häid argumente, et võiks ikkagi oma singli välja käia – me vajame kolme tihi, üks on tal suht kindlalt garanteeritud ja pakkumine ütleb, et minu käes on äss. Aga see selleks, meie õnneks peatusid Hendrik-Taavi neljas padas ja kuigi vastane käis ruutut ja sai oma löögi, tähendas see kümmet tihi ja lihtsalt „laskmata karu“.

(irooniline kõrvalmärkus – tahvlisse sisestades pannakse kliber sageli suht suvaliselt, seega Nordi singel on sisestatud nii ♦2, ♦3, ♦4, ♦5, ♦6, ♦7 – kusjuures Hendrik sisestas kõige suurema kliberi – aga see kahvatub selle kõrval, et Portugali tüüp pani avakäiguks kirja ♦K!)

 Naiste matšis Iisraeli vastu oli sama jagu aga palju suuremate panustega.

Mirjami – Maarja vastu jõuti 1♠ - 2♦ alguse järel 6♠ lepingusse. Mirjam otsustas seda trumbirenooga kontreerida, et Maarja käiks laua masti; Maarja tõlgendas seda kui „tahan lööki“ (mis on mõnevõrra kahtlane tõlgendus nelja trumpi vaadates, aga no veidramaidki asju on juhtunud) ja käis hoopis ärtut. Mäng käis sama rada pidi kui meie vastu ja lõpuks sai Maarja oma kaks trumbitihi, üheta.

Aire-Inese lauas otsustas Ines hoolimata oma kõigest kolmesest toetusest 1♠ peale kohe splinteri teha ja slämmi jõuti ka seal, ning vastane käis avakäiguks risti. Aire mängis tehniliselt hästi, kavatsedes soojenduseks tõmmata kaks trumpi, seejärel visata ristidele ära ruutud ja lõpetada ärtu löögiga. See aga tähendab, et ta mängis kõigepealt kõrge paja käest ja trumbi 4-0 paljastus õigest käest, ning hetkel, kui lauas oli veel väike trump järel.

Seepeale järgnes väike trump laua K8 suunas – ja nüüd tegi Ost vea, pannes pildi vahele. Seepeale oli käe nelja punase kaduja jaoks lauas kolm ristit ja väike trump. Kui panna vahele väike, läheb väljamängija endiselt üheta, sest ♠8 võtab küll tihi, kuid neljanda kaduja trumpamiseks kulub ära laua kuningas!
(Lahtise kaardiga saaks pärast passiivset käiku slämmi võita, kui alustada väikse trumbiga kavatsusega ES-t lõigata. Ehk siis plaan, mida ükski terve mõistusega inimene ei valiks)

Oli, mis oli, 14 IMPi headele.

Saturday, June 29, 2024

29. juuni 2024 - Suured slämmid on alati teema

16. vooru kolmas jaotus Islandi vastu jagas mulle kätte sellise eluka:

 9
ÄKE7643
ÄET42
-

 

Leo avas 1NT (10-13) ja alustasin saagat 2 küsimisega – ja mu suureks üllatuseks teatas Leo, et tal on neljane ärtu. Mõned releed edasi andsid teada, et tal on 3433 ja mõlemad mustad ässad ning K – ehk siis põhimõtteliselt võisin juba pakkumise ajal suure slämmi ärtus kleimida. Maksipaarikal oleks veel küsimus, et kas panna 7NT (vastus „jah“), aga matšis polnud mõtet lolli mängida. Ja sisimas kurtsin, et „pidi Leol siis just mõlemad ässad olema“, kuna meil süsteem lubaks välja selgitada ka kumb äss tal on lisaks ruutu kuningale.

Muidu mõtlesin, et ilma releesüsteemita oleks mõistlik kooskõlastada ruutu trumbiks ja seejärel teha risti voidwood.

Kogu jagu: 



Novot, aga kui paljud siis suure slämmi suutsid ära pakkuda:

Openis 21 paari 30-st
Mixedis 13/22
Naistes 9/22
Seeniorides 7/20

 (ja nii naistes kui mixedis mängis üks paar 2 lepingut pärast algust 1 - 2)

 Huvitaval kombel panin tähele, et naiste klassis oli ainuke, kes vastaste lehtedega pada vahele pakkus, Pihel. Vaatasin ka ülejäänud läbi ja openis oli 4 vahelepakkujat, mixedis 3, seeniorides kaks. Suurde slämmi jõudmist või mittejõudmist see väga ei mõjutanud.

Friday, June 28, 2024

28. juuni 2024 - slämmipakkumine võib lauda ilmuda kõige ootamatumas olukorras

 

11. vooru viimases jaotuses Prantsusmaa vastu tuli ette üsna omapärane situatsioon:

Vastane tsoonis, meie mitte, võtsin teiselt käelt kätte keskmise 1 avangu:

 

82
KS8764
32
ÄK9

 

Vastane passis, avasin 1  edasi läks ootamatult actioniks.

VPV pakkus 3 (+), Leolt 4 ja parempoolselt vastaselt passinud käest kallis odava vastu järgnes 6! Vaatasin oma ÄK-t ja leidsin, et mul vist siiski ei ole argumente kontreerimiseks, siin on mingi kala masinas. Passis ka vastane ja Leo läks 7 tõkkesse.

Kogu jagu oli järgnev:

 



Leping läks kolmeta – ja vastase 6
on tõkestamatu, ühesõnaga Leolt õige kaardihinnang – veel meeldivam, et see oli ka geimi vastu hea tõke (nagu Leo ütles, siis näiteks 5 vastu ta ilmselt tõkestanud ei oleks, suurest hirmust). Antud juhul see polnud oluline – teises toas avas Jürka 2, minu lehega pakuti 3 ja Ost oma elajaga küsis ässasid ning pani 6 ja Süd läks sinna tõkkesse. Jagu viigis – aga lahtises saalis üle poolte lasid 6 mängida, mõni isegi kostitas seda minu käest kontraga.

Thursday, June 27, 2024

27. juuni 2024 - Mängureeglid ei keela kaitsjatel väljamängijat sundi panna

 

EMi üheksandas matšis Läti vastu tõid Jüri ja Vahur  (eriti Jüri) eelviimases jaotuses ilusa kaitsega 12 IMPi kotti.

Jagu järgmine:



 Meie lauas käis pakkumine nii:


Põhimõtteliselt Leo lubas selle käigus 2NTga ca 23 ühtlast ja mina olin korduvalt kinnitanud, et mul midagi ei ole ja lõpuks tegin Staymani ja neljase ärtu peale pakkusin 3NT (ehk siis implitseerisin neljast pada).

West otsustas teha passiivse ärtukäigu ning seejärel ei olnud Leol probleemi üheksa tihi võtmisega – neli kummaski punases ja Ä.

 

Lätlaste pakkumine oli sarnane, ma küll täpselt ei tea, mis see tähendab, aga ilmselt kuni 2 ruutuni oli identne.


Erinevus tuli sellest, et Jüri valis avakäiguks paja. 

Pealtnäha saab väljamängija ju samal moel oma üheksa tihi lahti mängida, aga... Pärast kolme ruuturingi ja E tihi saamist pani ta viiendasse tihisse lauale K. See pani väljamängija sundi – ta pidi kas loobuma ühest oma punasest tihist või risti pidurist. Kui ta valis viimase variandi, jätkas Jürka S-ga ja Vahur kasseeris sisse kolm ristitihi, üheta!

Wednesday, June 26, 2024

26. juuni 2025 - Slämmi vastu ründa agressiivselt!

 Kolmanda mängupäeva teise matši esimeses jaos Bulgaaria vastu sain kätte seitsmenda ruutu emanda ja eriti mitte midagi muud. Pikemalt põdemata avasin 3 ja mõni hetk hiljem olingi slämmis, Leo küll kontrollis igaks juhuks järgi, et ässa ei ole.

 


Nagu näha, slämm oleks parem Leo käest, aga ka minu käest mängides on see üsna hea, eriti kuna K on lõikes. Aga nagu klassikud ütlevad, suurt slämmi tasub sageli agressiivselt rünnata – ja kuna me olime Westi padamasti pakkumise suutnud ära tõkestada, tegi Bulgaaria Ost avakäiguks väikese ärtu, mis pani mu dilemma ette – kas lõigata avakäigul (teades, et slämmi vastu on klassika käia agressiivselt, eriti kui on teada, et kõik ässad tulevad lauda), või panna äss ja hakata ristile äraviskeid tegema: kui risti on 4-4 või 5-3 ja Ä on duublis või lühikese ristiga samas käes, tuleb ju leping välja. Seega see näib parema plaanina ja lisaks ei taha keegi slämmi juba avakäigul taha käia. Sestap mängisin ässa ja jätkasin kolme kõrge ristiga, visates käest ärtud. Nüüd lõin ärtu kätte (olin jõudnud menetlemisega juba nii kaugele, et tegelikult ka ärtu 3-3 või duubel kuningas on piisav, et mul leping välja tuleks ja käisin ruutut.

No ja nagu oli, siis kõik see šansside meri ei oleks töötanud, küll aga oleks olnud võitev liigutus avakäigul E panna. Minu õnneks vastane ruineeris koheselt oma suurepärase avakäigu ja trumpässaga sisse saades lülitus ümber patta, mitte ei lasknud partneril mu tegijat kinni lüüa...

Saalis oli Nordi käest mängitava 6 vastu avakäiguks ärtu käinud 8 kaitsjat – kuus nendest lõpuks võtsid ka lepingu taha.


Tuesday, June 25, 2024

25. juuni 2024 - avakäigukontra tagasilöögid

 

EMi teise võistluspäeva veidram jaotus oli 3. vooru matšist Šotimaa vastu – ja tänapäeval ei juhtu enam sageli, et pärast jaotuse lõppu ma pean skoori vaatama, sest ma ei tea, mis see on...

Jagu järgnev



Saal enamasti mängis ärtut, kas õnnestunult nelja (13 korda) või ebaõnnestunult  kuut (15 korda), üks paar jõudis 6NTsse. Meie laual käis aga pakkumine nii:

 

Leo 1 avang oli tugev, mu 1 lubas ühtlast lehte ja edasi tegi Leo releesid, ning kui ta 3 releena pakkus (mina olin lubanud selleks hetkeks 8-11 ja 44 kallid), pani West sellele loomuliku avakäigukontra. Leo õnneks oli mul täpselt see jaotus, mida näitas rekontra (kui ma passin, siis tema rekontra olnuks seniste kokkulepete järgi uus relee) ning tõenäoliselt oli see üks ta elu rõõmsamaid passe (meil on rohkem trumpe kui vastastel ja 28+ punkti).

Mängida siin väga midagi ei olnud, kiire +2 ja 1040 punkti, teise toa 450 vastas 12 IMPi meile. Hoolimata tulemusest, arvan, et vastane tegi õigesti, et kontreeris (kontra töötas ka ses suhtes halvasti, et pärast seda Leo enam kindlasti slämmi ei paku). Mõlemad kallismastilepingud juba olid minu kätte keeratud ja šanss, et partner on avakäigul, päris suur...

Monday, June 24, 2024

24. juuni 2024 - Elimineerimine on hea harjumus

 

Euroopa meistrivõistluste avapäev tõi kaasa järgneva jaotuse, kus Luks tõestas, et head harjumused on tulusad.

Teises matšis Saksamaa vastu jagati välja selline komplekt.


Meil käis pakkumine nii:

N                          E                           S                           W
Auken                 Luks                     Welland              Naber
1                        4                         5♦                        5♠
6♣                        pass                      6♦                        pass
pass                      6♠                        pass                      pass
kontra                   pass...

 

Aukeni 1 lubas (4)5+ masti ja ebaühtlase lehe ja seega võttis pakkumine kiiresti tuurid üles - aga ilmselt pole väga vahet, pärast selgus, et kõik 30 lauda mängisid mingit lepingut kuuendal kõrgusel.

Avakäiguks tuli ruutu pilt, mille Leo lõi, läks trumpkümnega lauda, lõi teise ruutu, seejärel trumpässaga lauda ja viimase ruutu löömine elimineeris masti. Järgnes väljavise 10-ga (hetkel ebaoluline, sest tegelikult ühegi kombinatsiooni vastu ei võida, aga ka põhimõtteliselt märk headest harjumustest) – ja Nord oligi sisse visatud – ta sai küll sisse kasseerida neli ristitihi, kuid pärast seda oli valida, kas käia ärtut või topeltlööki.

Teisel laual oli leping sama, ka kaitse algas samal moel, kuid väljamängija seda plaani üles ei leidnud ning seega teenisime 7 IMPi  (800 vs 1100).

6 tuleb välja  - väljamängijat saab arvama panna kui nt K avakäik üle võtta ja seejärel ärtusse lülida, siis on otsustuskoht, kas võitev on ärtulõikus või risti jagunemine, et viis ärtut saaks ära visata, kuid ♣9 olemasolu vist muudab risti peale mängimise ahvatlevamaks. 


Pooltel laudadel seda mängida lastigi ja ükski väljamängija seda igatahes ei kaotanud. Kaks 6♠-ga tõkkesse läinut said ♥E avakäigu ja käisid otse viieta, ülejäänud 13st väljamängijast kuus mängisid neljata ja seitse viieta. Kusjuures viieta mänginud riikide rida lisaks Saksamaale hakkab: Šveits, Norra, Poola...