Monday, May 2, 2016

3. mai

Eile tuli Rakvere segapaarikal mul kohe esimese jaona ette omapärane sunniseis:
                     
                        ♠973
                        ♥843
                        ♦Ä642
                        ♣K92
♠E42                                       ♠ST65
♥ET2                                      ♥97
♦ET95                                    ♦873
♣S74                                      ♣ET53
                        ♠ÄK8
                        ♥ÄKS65
                        ♦KS
                        ♣Ä86

Mina olin Südis ja avasin pärast kaht passi pakkumise tugeva 2♣-ga. Pakkumine oli ühepoolne:
pass                 2♣
2♦                    2NT
3NT

Westil oli kohe avakäiguks ebamugav olukord ja ta ei lahendanud seda parimal võimalikul moel, käies oma pikast mastist, ehk siis ruutust. Sain tihi ruutusoldatiga ja seejärel otsustasin mängida ärtut tipust ning pärast kolme ärturingi sai West taas käigule ning kuna partner oli signaliseerinud pada, jätkas sellega.

Nüüd tekkis peale selline sunnivariant, mida mina oma elus pole teadlikult varem tähele pannud (oletame, et võtan ruutu kuninga kohe ära illustreerimise selguse huvides):

            ♠97
            ♥-
            ♦Ä6
            ♣K92
♠E4                             ♠S65
♥-                                ♥-
♦E9                             ♦-
♣S74                          ♣ET53
            ♠K8
            ♥65
            ♦-
            ♣Ä86

Nüüd jääb ärtude võtmisel kõigepealt kolmemastisundi West: ruutusid ta peab hoidma, kuid esialgu pole häda – partneril on ju pidurid mõlemas mustas mastis.
Asja negatiivne külg on aga see, et ükskõik kumba musta masti ta viskab, ta partner jääb selles ainsaks pidurihoidjaks. Lauast äravisetega probleeme ei ole, ärtudele lähevad pada ja risti, ning esialgu ei juhtu midagi halba ka Ostiga, kes saab samuti visata paja ja risti.

Nüüd aga lähevad asjad kurjaks, sest platsi ilmub mitteüheaegne topeltsund: see mast, mida West hoidma jäi (oletame, et pada) jääb seal „keskmiseks“ mastiks: kui nüüd võtta ära ♣Ä ja ♣K, siis peab West teisele ristile taas äraviske leidma. Ruutut endiselt visata ei saa, seega kaob teine pada (meenutagem, et partner hoiab endiselt pidajat) – ning kaitse agoonia lõpetab lauast käidav ruutuäss sellises lõppseisus:
            ♠9
            ♥-
            ♦Ä6
            ♣-
♠E                   ♠S6
♥-                    ♥-
♦E9                 ♦-
♣-                   ♣E
            ♠K8
            ♥-
            ♦-
            ♣8
Kui Ost viskab risti, on ristikaheksa tegijaks saanud, kui Ost viskab paja, siis kaob ♣8 sellesse tihisse ja kummalgi vastasel pole enam padapidurit.

(ja kui West oleks hoidnud ristipidurit, siis toimuks see kõik täpselt samal moel, ainult et ♣Ä asemel tuleb enne ♣K-ga lauda minekut ära võtta ♠K. Huvitaval kombel jääb siis ähvarduskaardiks samuti kaheksa J )


Loomulikult oli õnne, et selline sund peale tekkis – esiteks pidi West tegema ebaõnnestunud avakäigu (no aga midagi ta ju peab käima), aga huvitaval kombel tapab selle sunni ära ♥E tihi saamise järel risti käimine: see lammutab väljamängija sidemeid piisavalt, et ristimasti ei saa enam „keskmise“ mastina kasutada ja kaitsjad saavad manageerida oma äraviskeid nii, et nad säilitavad kahe peale kõik kolm pidurit. Näiteks NIIMOODI

Kui nüüd ristiga lauda minna ja ruutuäss käia, siis saab Ost hoida pada ja West ristit, kui aga pajad ära võtta, pole lauast teisele pajale midagi visata (olnuks lauda üks sisek rohkem, nii et oleks võimalik säilitada selline lõppseis kuid ruutu äss äravõetud olekus, siis see topeltsund toimiks ikkagi).
            

1 comment:

  1. See peaks olema compound squeeze. Keeruline eelkõige seetõttu, et pead suutma Westi viskeid "lugeda" ja õiges järjekorras oma maste mängima.

    ReplyDelete