Monday, January 7, 2019

7. jaanuar - lase vastastel asi selgeks teha!


Kunagi oli olemas selline rubriik nagu BOLS ekspertnõuanded – ehk siis mingi bridžilugude sari, kus anti soovitusi – mõnikord tõsisemaid, mõnikord mitte nii väga. Ma ise olen praktikas kasutanud kõige rohkem Zia „kui ta ei kata, siis tal ei ole“. Nende arhiivi võib leida näiteks SIIT – ja soovitan lugeda, kui mitte muud, siis vähemalt huvitav lugemine.
Seal avaldatud nõuannetest leiame ka ühe kodumaise nime: Aavo Heinlo „Let the opponents tell the story“, mille võiks tõlkida „Lase vastastel endale asi selgeks teha“. Ehk siis – sageli on mõistlik kuulata, mida vastased pakkumise käigus lubavad ja selle põhjal on võimalik teha intelligentseid ja kasulikke järeldusi.

Üks sellega haakuv lugu juhtus Tartu Uusaastaturniiri võistkondlikul (5. voor, jagu 38) ühe meie vastasega. Aga eks astuge ise tema kingadesse.

Sul on kolmandal käel
♠ KST98
♥ 5
♦ ÄKE43
♣ S3

Partner kallis odava vastu avab esimeselt käelt 2♥, mis teie kokkulepete järgi on Multi – ehk siis poolblokk kas ärtus või pajas, kusjuures ärtu puhul lubab korraliku lehte.
Vastane pakub üle 3♣ - ja kuna sinu jaoks on tegemist ebaklapijaotusega, leiad et mõistlik on passida, hoolimata sellest, et 4♠ on šansikas ka ärtu pooltõkke vastas. Nüüd läks elu huvitavaks – vastased pakuvad 3♥ - 4♥, ning kogemata kombel on sul tekkinud hoopis slämmihuvi, kui partner leiaks kaks ässa ja/või ristikontrolli. Seda paraku pole võimalik kuidagi teada saada ja seega piirdud 4♠-ga. Sinu heameeleks leiavad vastased sellelegi kontra ja selgus, et slämmi polegi.

Kogu jagu:


Ühesõnaga, nõuanne vajaks täpsustamist „kui vastaseid (ja partnerit) saab usaldada!“

Sunday, January 6, 2019

5. jaanuar 2019 - Kui ei õnnestu sisse visata üht vastast, viskame teise!


Kuigi Tartu Uusaastaturniiri võistkondlik lõppkokkuvõttes ikaldus, oli ka meil helgeid hetki.
35. jaotuses õnnestus mul avakäigul saadud šanss maksimaalselt ära kasutada ning koju tuua pajageim:
Avasin Südist tugeva 1♣ga, millele Mirjam Westist 3♦ vahele pakkus. Maarjalt kontra ja seejärel tõstis ta minu 3♠ pakkumise nelja, mille vastu Mirjam ründas ♣S-ga



Nagu näha, saab 4♠ taha ajada, kuid ainuke avakäik, mis seda võimaldab, on ♦Ä. Samas ei ole ka ♣S käigu järel lepingu võitmine kaugeltki mitte triviaalne: saalis mängiti pajageimi 12-l korral. Viis väljamängijat said ruutuässa käigu ja võeti joonelt taha, seitsmest ristikäigu saanust võitsin lepingu ainult mina. Kaks väljamängijat realiseerisid 3NT lepingu, selle vastu tõesti kaitse puudub.

Kuidas mäng käis, saab näha ka SIIT
Esimene probleem, millega tegeleda, oli avakäigul: kas ♣S oli singel või ei? Elu olnuks küll palju lihtsam, kui see olnuks nii, kuid ma pelgasin ruutu 7-1 jagunemist ja võimalikku kaitse löögiveski käivitumist. Seega mängisin ässa ja alustasin trumpide tõmbamisest, mille käigus selgus, et ruututõkestajal oli ka kolmene pada.
Jagu lähemalt vaadates jõudsin tulemusele, et mul oleks vaja Westi kätte ärtu duubelkuningat ja 3-2-7-1 jaotust. Mul on 5 trumbitihi, 1 tihi ruutus, ristiäss ja ärtuäss ning seega vajan ma üht tihi juurde nii ärtus kui ruutus – ja ruutus saan ma teise tihi vaid siis, kui seda masti käivitab Mirjam, seega ärtulõikuse õnnestumine oleks ooperist „lõikus õnnestus, patsient suri“. 

Seega käisin järgmiseks ruutu emanda alla ja sain tihi ning seejärel jätkasin ärtuga ässa alla, kavatsusega järgmisesse tihisse käia väikese ärtu (parem mänguplaan on ♥Ä ära võtta enne ruutukäiku, niimoodi säästan ma tihi, kui ♥KS on ees või kui ainult ♥K on ees ja kaitsja otsustab selle ära võtta).
Mirjam oli niivõrd kõva, et nähes tekkivat sisseviset, suutis hetkegi kõhklemata ärtukuninga ässa alla ära visata! Nüüd siis jõudsin järeldusele, et ilmselt ma ikkagi olin avakäigul vale otsuse teinud ja Mirjamil oli hoopis 3-1-7-2 ja tuleb vaikselt üheta triivida. Siiski – nägin endal veel viimast lootust, mängida inimese ahnusele: ehk siis juhul, kui Mirjam hakkab ruutusid karpima ja võtab ühe liiga palju, paneb ta Rao ♣K ja ♥Sx-ga sisseviskesundi!
Seega panin lauale ♦K, mille Mirjam võttis ja minu suureks meeleheaks jätakski veel kahe kõrge ruutuga – ega tal muud teha ei olnudki, aga mina seda ju ei tea. Trumpasin, korjasin viimase trumbi ära ja käisin ♣E, üllatusega nähes, et Mirjamil teine risti puudus – ja Rao loobus resigneerunult tihidest.  Ilmselt oleksin ma selle küll niikuinii õigesti pannud, aga kui ta väikese ärtu käib –ja ma uuesti jao kokku loen – siis on mul veel lõbus hetk arvata, kas Mirjam deblokeeris Kx või KS (šansid on küll õnneks 5-1 esimese variandi kasuks).