Monday, January 8, 2018

8. jaanuar - Kliberid on bridži elektronid - ega neil erilist massi pole, aga siiski mõjutavad sündmuste käiku

Kuna üks uusaastalubadusi oli hoida hing sees ka „Päeva jaotuse“ plogil – tõsi küll, pigem sagedusega, mis tingiks ta ümbernimetuse „Nädala jaotuseks“, siis praegu on ilmselt sobiv hetk sellega alustamiseks.

Esimene jagu on pärit siiski eelmisest aastast. Nimelt pidasime 28.-29. detsembril maha traditsioonilise (juba teistkordse!) bridžimaratoni Team Mell vs Team Lauri 10 x 20 jaotust. Nagu praktika näitab, võtab see aega parasjagu natuke üle ööpäeva. Kui eelmisel aastal istusid kõik 200 jagu laua taga Mell-Oll (ja mina olin olemas, aga paari matši ei mänginud), siis sel aastal mängisin ma ise kõik jaod ja vastasvõistkonnas oli püsivalt lauas Tiit Hendrik. Kahtlemata kõik hästiinformeeritud isikud juba teavad, kuidas matš lõppes, aga kordan siiski igaks juhuks üle, et mäng oli üsna pingeline, suurim vahe segmentide järgselt oli napilt üle 40 IMPi ja lõppkokkuvõttes Team Lauri jäi peale 20 IMPiga, 507:487. Kusjuures viimase segmendi tulemusi kokku lüües oli hetkeks laual olukord, kus juhtis juba Team Mell. Põhjalikum teave on olemas ka siin: https://docs.google.com/spreadsheets/d/18nZ7YIy_lrQk7quDGnFcmHEavCt-i0npkor6-hC1aBY/edit?usp=sharing

Viimase segmendi esimene jaotus oli selline, kus Susanna pidi mängima „mitte väga lihtsat“ lepingut:

♠K85
♥ÄKS63
♦ÄT2
♣S2
♠9                                            ♠ÄS4
♥E98752                                 ♥4
♦ES864                                   ♦K9753
♣Ä                                          ♣T765
                        ♠ET7632
                        ♥T
                        ♦ -
                        ♣KE9843

Jagu pööratud nii et avab Ost, tsoonis pole keegi. Meie lauas avas Ost naturaalse 2♦ poolblokiga, Süd pakkus üle 2♠ ja West toetas tagasihoidliku 3♦ (võib-olla 4♦, ma enam täpselt ei mäleta, aga tagasihoidlikult igatahes). See võimaldas mul ässa küsida ja peatuda 5♠ lepingus.

Avakäiguks tuli ♣Ä ja jätkati väikse ärtuga mille Susanna võttis ning hiljem ei suutnud trumbiseisu ära arvata ja käis üheta. Suur õnnetus see just ei paistnud (ma kahtlustan, et 5♦ vastu kaitset pole), kuid teises toas jäi lepinguks 4♠, mis tuli täpselt välja, nii et kümme IMPi kadus.

Aga kuidas oleks pidanud seda jagu mängima? Ma täpselt ei tea, aga tekib selline tore etüüd:


Oletagem, et ♣Ä singel ei ole loetav (no kui ka on, siis kaht musta singlit ilmselt Westile nkn ei paigutata), küll aga võib loota, et ärtujätk oli pikast mastist – vähemalt mul lauas istudes tekkis selline mulje, et avakäik oli ristilühidusest ja  nüüd loodeti signaali peale partnerile löök anda. Ja hetkel oleks toiminud selline hvuitav manööver, et jätkata teise kõrge ärtuga. Võib-olla Ost trumpab – ja sellega lahendab trumbipositsiooni. Võib-olla Ost ei trumpa, aimates halba – aga siis tekib küsimus, et mida tal varjata on, eriti kui ta teisele trumbiringile suudab mängida väikese ja mõttetu kliberi, millega ärtupilti trumbates ju „midagi kaotada pole“?

Tõsi, see plaan kaotab, kui ärtulöök tuleb singelässaga - aga samas, avanud käes jälle ei tohiks mõlema kalli singlit olla - kui tal on kuuene ruutu ja maksimaalselt neljane risti, siis mahub talle ärtusingliga kätte vähemalt kaks trumpi.

1 comment:

  1. Kaotab ju ka näiteks praeguse jaotuse juures, kui Ost ei maga, ässaga kohe ärtut ette trumpab ja risti löögi annab. 2-2 puhul samuti. Tundub, et parim mänguplaan sõltub siin paljuski vastase tasemest.

    ReplyDelete